Rysunki D Sz-K »

3 - 18.09.2015

"To kapryśne notatki, wariacje leniwie błądzącego pióra, ołówka, rysika. Kształty jedynie z rzadka osiągają wyrazisty zarys, częściej miękkie linie meandrują od niechcenia, jakby nie mogły się zdecydować, dokąd powinny zdążać. Paradoksalnie jednak – efekt końcowy jest bardzo zdecydowany, nieledwie – mięsisty."

Dmitrij Szewionkow-Kismiełow jest Rosjaninem, od ponad dwudziestu pięciu lat mieszka w Krakowie. Urodził się w Moskwie, gdzie studiował scenografię. Grafik i ilustrator książek. Pracował dla Oficyny Literackiej. Projektował graficznie i ilustrował książki dla wielu wydawnictw. Ostatnio zaprojektował okładkę oraz zilustrował Opowiadania dla Alberta (napisane przez krakowskich poetów opowiadania dla autysty). Autor graficznej formy „Nowoj Polszy”, wydawanego przez Biblitekę Narodową po rosyjsku miesięcznika, przedstawiającego Rosjanom niezakłamany obraz współczesnej Polski.

 

 

 

Tak recenzuje rysunki Dmitrija Szewionkowa-Kismiełowa poeta, i przyjaciel artysty, Marcin Baran:

„Jeśli miałbym chociażby skrótowo scharakteryzować jego kreskę, to pewnie przywołałbym tradycję rycin Dürera, dziewiętnastowieczne ilustracje encyklopedyczne oraz rysunki Jana Lebensteina. Gdzieś w tym kosmosie-bestiarium linii stawianych pewnie, a jednocześnie wewnętrznie rozdygotanych, kryje się siła talentu DSz-K.

Skądinąd o tym, czy to, co napisane zostało powyżej, jest prawdą, akurat na prezentowanej tu rozproszonej wystawie prac DSz-K raczej trudno będzie się przekonać. Trudno, ponieważ oglądający zostają dopuszczeni do bardzo intymnych szkiców-zapisków DSz-K. To nie wycyzelowane co do kreski i kropki, zapierające dech w piersiach swoim okrucieństwem i wyrazistością miniatury graficzne. To kapryśne notatki, wariacje leniwie błądzącego pióra, ołówka, rysika. Kształty jedynie z rzadka osiągają wyrazisty zarys, częściej miękkie linie meandrują od niechcenia, jakby nie mogły się zdecydować, dokąd powinny zdążać. Paradoksalnie jednak – efekt końcowy jest bardzo zdecydowany, nieledwie – mięsisty.”

Wystawa rysunków Dmitrija Szewionkowa-Kismiełowa prezentowana w trzech miejscach w Krakowie: klubie Piękny Pies/ Bożego Ciała 9, Galerii Olympia/ Limanowskiego 24/ 4b, Hotelu Best Western Premier/ Opolska 14A