Dominika Bęc »

Malarstwo
13.02. - 31.03.2015
Hotel Best Western Premier

Curriculum vitae Dominiki Bęc uwidacznia dwa istotne fakty jej życiorysu twórczego. Po pierwsze Dominika Bęc jest artystką gruntownie wykształconą. Ma za sobą edukację w prestiżowym liceum plastycznym Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po drugie w sferze jej zainteresowań i praktyki znalazło się malarstwo, a rodzaj tego malarstwa został przez nią dookreślny. Dominika Bęc zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym.Tak więc malarstwo jako rodzaj sztuk plastycznych jest dla Dominiki Bęc ekspresją twórczą. Tak jasna deklaracja artystyczna w obecnych czasach zasługuje na duże uznanie.

 

 

Tematem jej malarstwa jest otaczajaca ją rzeczywistość. Klasycznie autoportret w obrazie bez tytułu. Zatrzymany jakby polaroidem kadr w pracy „Byki”. Refleksyjna scenka w „Maskach”. Natomiast płótno „Dziewczyna z kością” nawiązuje ikonograficznie do mistrza Vermeera, a porusza wciąż aktualny problem anorektycznego piękna modelek. W obrazkach z Grenlandii dominuje zaś natura.

Wyobrażam sobie, że szkicami do obrazów są dla artystki fotografie. Zrobione przez siebie aparatem cyfrowym lub zwyczajnie telefonem komórkowym, bądź też znalezione w internetowych zasobach. Nieważne. Ważne jest to, że z ogromną biegłością Dominika Bęc posługuje się paletą barw, zarówno monochromatyczną, w przypadku prac z Grenlandii, jak i polichromatyczną, kiedy z dużą kulturą wizualną stosuje zarówno kolory dopełniające jak i uzupełniające. Szlachetność warsztatu artystki przypieczętowuje technika olejna.

Czego więcej trzeba? Mnie już nic. A Państwu?

(O.M.)