16 lat »

04.06. – 20.08.2015

16 lat i siedem dni... taki wiek osiąga Galeria Olympia.

Nawiazanie do piosenki mistrzyni campu jest nieprzypadkowe. O ile data urodzin Galerii Olympia jest raczej umowna, to fascynacja fenomenem Violetty Villas wśród artystów współpracujących z Galerią Olympia jest rzeczywista i jednoznaczna. Wystarczy wskazać Ewę Ciepielewską, Kasię Kmitę czy Adama Rzepeckiego.

Według prawdy historycznej i niezaprzeczalnych faktów potwierdzonych materiałem dowodowym do odnalezienia w sieci oraz w ludzkiej pamięci, a także w fotograficznym archiwum samej galerii, 16 lat i siedem dni od momentu ukonstytuowania sie tej placówki kultury mineło 7 maja. Wybrana na dzień otwarcia wystawy data 4 czerwca jest bardziej dramatyczna niż 7 maja, a to, ponieważ 4 czerwca roku 2015 jest dla katolików dniem świętym, bowiem jet to Boże Ciało. 4 czerwca jest nieformalnym świętem wolności upamiętniającym rok 1989. Ponadto 4 czerwca jest dniem urodzin założycielki Galerii Olympia, przez wiele lat jej właścicielki, a obecnie dyrektorki.Odmienne te wątki się splatają, ukazując jednocześnie w sposób symboliczny różnorodność oferty programowej Galerii, która to oferta jest możliwa dzięki niejednorodnej linii artystycznych manifestacji samych twórców współdziałających z Galerią od lat. Tworzących z Galerią pluralny świat sztuki, który zawsze mieć będzie smak indywidualnej wolności. Drugi tytuł wystawy Sztuki niepiękne czyli spadkobiercy Marcela Duchampa nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń.

 
 

Obchody 4 czerwca. odbędą się w Galerii Olympia oraz w klubie Piękny Pies, Kraków, Bożego Ciała 9, gdzie koncert da zespół KREM .

Artyści: Agnieszka Berezowska, Ireneusz Bęc, Dominik Borkowski, Ewa Ciepielewska, Katarzyna Kmita, Keymo, KREM, Bogumił Książek, Krzysztof Marchlak, Robert Motelski, Janusz Różański, Adam Rzepecki, Kamil Stańczak, Tomasz Vetulani, Grzegorz Zygier

Kurator: Olimpia Maciejewska