Artyści GaleRIi Olympia
Ireneusz Bęc

Ireneusz Bęc

Artysta malarz, dr hab. sztuk pięknych, nauczyciel rysunku i malarstwa w zakopiańskiej szkole Kenara. Malarz abstrakcjonista?

Kim jest Ireneusz Bęc

Dr hab. w zakresie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne, artysta malarz, od 2010 roku nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa w pracowni Jerzego Nowosielskiego (1985).

Wystawy Ireneusza Bęca

Wybrane wystawy: Malarstwo, Galeria Szara, Cieszyn, 2002; 20 lat później, Galeria Olympia na Dam, Amsterdam, 2009; Uwaga ryzyko! – malarstwo Ireneusza Bęca, Galeria Olympia, Kraków, 2011; Chorągwie, Galeria Antoniego Rząsy, Zakopane, 2013; Odzysk, Galeria Olympia, Kraków, 2014; Malarstwo, Galeria Sztuki Dwory Karwacjanów, Gorlice, 2015; Rewers fioletu, Galeria Browarna, Łowicz, 2020; Czy jest jakieś wyjście stąd?, CSW Solvay, Kraków, 2021. Prace Ireneusza Bęca znajdują się w kolekcji Tatrzańskiego Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i Niderlandach.

Eksperymenty z tworzywem

Bęc w swojej twórczości od lat eksperymentuje z barwą fioletu, wykorzystując apteczny środek gencjanę. Poddaje rewizji samo pojęcie malarstwa. We wczesnych pracach malarskich widoczny jest pierwiastek ekspresyjny i skupienie się na geście w akcie kreacji. Jednak twórczość artysty nie jest łatwa do sklasyfikowania. Umieszczenie jej w kategorii malarstwa abstrakcyjnego byłoby uproszczeniem. Badanie przez Bęca malarstwa uwidacznia się w różnych eksperymentach z tworzywem. Ireneusz Bęc wytwarzał prace, w których wykorzystywał odpady w postaci plastikowych torebek jednorazowych oraz styropianu i spajał te elementy transparentną folią. Produktem był obraz w istocie malarski. Ostatnie cykle wskazują na zainteresowanie materialnością malarstwa. Zabiegi zdzierania, wykruszania pozbawiania obrazu warstw malatury, nazywane przez twórcę użytkowaniem, nie pozbawiały go jego fizycznej obecności. Twórczość Ireneusza Bęca nosi poetycki charakter równoważny z przekazywaniem komunikatu o złożoności współczesnego świata i usytuowaniu w nim artysty. Jest jak odcisk czasu i miejsca, których artysta doświadcza.