Pierwszy Zmysł/ w Cricotece

Artystki: Anna Barańska, Małgorzata Gorzelewska-Namiota, Marta Koguc, Zuzanna Łapka, Aneta Misiaszek, Jolanta Nowaczyk, Martyna Pinkowska, Hanna Rozpara, Martyna Rzepecka, Elwira Sztetner, Olga Ząbroń.

Żyjemy w świecie wzrokocentrycznym – na co dzień oglądamy, czytamy, chodzimy zobaczyć. Tak postrzegamy też kulturę, galerie opatrujemy tabliczkami “nie dotykać, nie zbliżać się”. Wizualne podejście do sztuki wyklucza wielu odbiorców i ogranicza naszą percepcję.  Często patrząc zapominamy, co znaczy odczuwać, rzeczywiście być, czuć siebie i innych. Na tydzień otwieramy przestrzeń, w której będzie można na chwilę wyłączyć wzrok. Zapraszamy do podróży przez pozostałe zmysły, szczególnie do zanurzenia się w dotyk i czucie. To pierwsze zmysły towarzyszące nam w poznawaniu świata, który w kulturze został zdominowany przez wzrok. Ciepło, różne faktury, ciężary, zapachy, dźwięki – to wszystko pozwoli nam „zobaczyć” więcej, niż do tej pory. Będziemy mogli poczuć siebie w przestrzeni, osadzić się w niej mocniej. Pierwszy zmysł to wystawa oparta na bliskości, projekt, który likwiduje dystans kojarzony przeważnie z przestrzenią galeryjną czy muzealną. Artystki zapraszają nas do bezpośredniego spotkania z dziełem, wejścia z nim w kontakt, dialog. Wystawa zmienia się wraz z kolejnymi odbiorcami, kuratorzy wyznaczają jedynie przestrzeń, ale to odwiedzający decydują, jak bliskie to będzie spotkanie. Zanurzenie się w wystawie daje szansę na przeżycie zjawiska synestezji – dotykamy dźwięku, zapachu, pozwalamy, żeby niektóre z dzieł przepłynęły przez nas, a nawet sami stajemy się ich elementem. Dotyk to pierwszy zmysł, który towarzyszy nam w poznawaniu świata. W naszej wystawie jest furtką do odkrywania głębi pozostałych zmysłów./ Paulina Mazurek

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

Projekt zrealizowany w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2020