Z kolan. Polska to marzenie
Alicja Biała, Karolina Jabłońska, Bogumił Książek, Agata Kus, Cecylia Malik, Karol Palczak, Łukasz Patelczyk, Adam Rzepecki, Tomasz Vetulani | Kuratorka: Agnieszka Gołębiewska
10.11.2018 - 16.12.2018
Wystawa chce stworzyć na stulecie odzyskania niepodległości przestrzeń do artystycznej współpracy w pozytywnej atmosferze twórczej wolności. Po stu latach, niczym na egzaminie maturalnym, zadajemy pytania o dojrzałość wolności w Polsce. Chcemy ją poczuć w każdym jej wymiarze: życia osobistego, obywatelskiego, artystycznego. Polska jest miejscem dla każdego. Czy to tylko marzenie? Proponujemy świętowanie obywatelskie i aktywizację artystyczną, działanie i interakcję, jak także akcje w duchu dada. Artyści i artystki pokażą prace w różnych mediach w większości tworzone specjalnie na naszą wystawę. Programowo tworzymy szerokie pasmo transmisyjne rozpięte między tymi dwoma hasłami.
Łukasz Patelczyk, Kompozycja abstrakcyjna XI Karolina Jabłońska Atleta Tomasz Vetulani Rura Narodowa Tomasz Vetulani Mapa Alicja Biała Polska rodzina Agata Kus Polska Adam Rzepecki buduje starożytny teatr dla greckiej wyspy Serifos Bogumił Książek AD 2018 Karol Palczak Ognisko Cecylia Malik, Siostry Rzeki Ciechocinek. Akcja Przeciwko budowie zapory w Siarzewie Cecylia Malik, Siostry Rzeki Kraków. happening Cecylia Malik Rzeka Białka Cecylia Malik, Siostry Rzeki Warszawa. happening Karol Palczak Dym II Karol Palczak Palenie świętych obrazów Karol Palczak Dym I Tomasz Vetulani Świątynia
Wstawanie z kolan to różnorako pojmowany proces emancypowania się ku wolności: osobistej, obywatelskiej, twórczej, aż po – w ujęciu idealnym – wolny umysł ze świadomością i empatią, tolerancją dla odmienności i ciekawością dla świata i ludzi. Wstawanie z kolan to zjawisko bardzo ludzkie. To proces, który dotyka każdego z nas: w momencie przebudzenia i uświadomienia sobie potrzeby zmian, w chwili buntu, czy niezgody, gdy oczekujemy uznania i szacunku – w wymiarze zarówno osobistym, jak i w ujęciu ogólnym. W stulecie niepodległej Polski czas pomyśleć o niepodległości jej obywatelek i obywateli.
Czy Polska to (tylko) marzenie? Polska pojmowana jako idea, twór wręcz idealny i niemożliwy? Wyrażenie to (Polska jest marzeniem) zaczerpnięte jest ze słów Michela Houellebecqa wypowiedzianych przez niego w śmieszno-gorzkim paradokumentalnym filmie o jego rzekomym porwaniu. Odnosząc się do skomlikowanej polskiej historii pisarz stwierdził, że Polska znikając na ponad wiek z mapy politycznej Europy, przetrwała jako pewna idea, projekt, właśnie owo marzenie i tym nadal pozostaje. Chcemy Was o to zapytać: czy to tylko marzenie? Uspokajamy: Polska istnieje, niech nikt się nie obraża, my pytamy po prostu, jaka jest. Odpowiedzą nam na to zaproszeni do projektu artyści i artystki.
Podkreślamy także oczyszczającą i ożywczą funkcję autoironii i śmiechu. Dystans do siebie i świata, a nie bufonada i wieczna powaga.
Zapraszamy.
Kuratorka Agnieszka Gołębiewska oraz Dyrektor Galerii Olympia, Olimpia Maciejewska-Gijbels
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Krakowa./ http://www.krakow.pl/